Kajko i kokosz

„Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz” – wielki finał!

 „Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja” to sześciotomowa jubileuszowa edycja powstała z okazji 50. urodzin serii „Kajko i Kokosz”. Zostały w niej zebrane wszystkie komiksy z serii „Kajko i Kokosz”, w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej, wzbogacone o materiały archiwalne, szkice, rysunki i ilustracje. Każdy z tomów zawiera wstęp oraz obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji historii serii oraz samym Januszu Chriście. 

„Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja” to sześciotomowa jubileuszowa edycja powstała z okazji 50. urodzin serii „Kajko i Kokosz”. Zostały w niej zebrane wszystkie komiksy z serii „Kajko i Kokosz”, w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej, wzbogacone o materiały archiwalne, szkice, rysunki i ilustracje. Każdy z tomów zawiera wstęp oraz obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji historii serii oraz samym Januszu Chriście.

Po niemal 2 latach kończymy wydawanie „Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza”. Przygotowaliśmy ją, by uświetnić 50-tą rocznicę stworzenia dwóch słowiańskich bohaterów przez Janusza Christę. Ale także, aby dostarczyć fanom serii wydanie, na jakie od dawna czekali – w twardych oprawach, z odrestaurowanymi grafikami, z mnóstwem ciekawych materiałów dodatkowych. Planowaliśmy wydać wszystkie 6 tomów w ciągu mniej więcej jednego roku. Nie udało się, bo okazało się, że w miarę kreowania kolejnych części materiału dodatkowego przybywa. Nowe informacje, nieznane ilustracje, ciekawe fakty pojawiały się non stop, właściwie nawet w momencie wysyłania do druku ostatniego tomu. – opowiada Tomasz Kołodziejczak, pomysłodawca i wydawca „Złotej Kolekcji”, fan Kajka i Kokosza. Wiemy już, że kolekcja spodobała się fanom i że świetnie przyjęła się na rynku. Cieszymy się, bo dla nas „Złota Kolekcja” to coś więcej niż zwykły projekt biznesowy. Upamiętniamy nią dzieło jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, Janusza Christy. Serię „Kajko i Kokosz”, na której w dzieciństwie uczyliśmy się czytać komiksy. Wreszcie – postać samego mistrza, z którym wielu z nas miało prywatne, przyjacielskie kontakty. Komiksy Janusza Christy zacząłem czytać 50 lat temu, a od niemal 25 wydawałem je w Egmoncie. Współpraca z Januszem, a potem z jego wnuczką, Pauliną, zawsze była dla mnie wielką przyjemnością. Więc kolekcja to dla mnie także podsumowanie dekad fanowskiego, wydawniczego i towarzyskiego życia. Cieszę się, że mogłem to dzieło zrealizować i jestem dumny z jego ostatecznego kształtu. – dodaje.

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja. Tom 6 - (Komiks) - Księgarnia Internetowa Egmont

Na finałowy tom składają się cztery komiksy: „Dzień Śmiechały”, w którym słowiańscy woje obchodzą święto dowcipu; „Srebrny denar” – ostatni komiks Janusza Christy dla „Świata Młodych”; „W krainie borostworów”, czyli opowieść o wyprawie Kajka i Kokosza do dalekiej i dzikiej krainy oraz „Mirmił w opałach”, w którym dobrzy ludzie z Mirmiłowa otwierają szeroko bramy przed pozornie nawróconym zbójcerzem uzbrojonym w tajną broń. 

Dodatkowo w tomie zamieszczone zostały dwa komiksowe kalendarze oraz posłowie Krzysztofa Janicza zawierające materiały z ostatniego okresu twórczości Janusza Christy. Czytelnicy znajdą w nim s m.in. scenariusze, rysunki i odnalezione materiały z niezrealizowanych filmów animowanych z lat 90. Autorem wstępu do szóstego tomu „Złotej Kolekcji” jest Maciej Kur – scenarzysta filmów animowanych i komiksów, autor serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, „Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa”, „Lil i Put”, „Emilka Sza” oraz „Delisie”. 

Maciej Kur we wstępie do finałowego tomu podkreśla ponadczasowość „Kajka i Kokosza” i wiele pisze o składowych sukcesu tej serii. Z perspektywy wielkiego fana twórczości Janusza Christy, ale też kontynuatora dzieła Mistrza wylicza, co jego zdaniem przyczyniło się do tego, że seria ta przetrwała próbę czasu. Dziś „Kajko i Kokosz” jest w Polsce cytowany częściej niż jakikolwiek inny komiks. Nawiązania do dzieł Christy stały się w polskich komiksach równie powszechne co aluzje do „Gwiezdnych Wojen” w komediach amerykańskich. Co rusz można natknąć się na jakieś „puszczenie oczka” do twórczości Christy. Równie częste są rysunki w hołdzie, parodie czy fanfiki. Nawet postacie poboczne stały się tak samo rozpoznawalne co tytułowi bohaterowie. Gra komputerowa o dwóch wojach, będąca dawniej czymś niebywałym na polskim rynku, dziś wspominana jest jako zaledwie pierwszy krok w ogromnej franczyzie obejmującej wszystko: od gier planszowych, figurek i oranżady po plac zabaw, szampon, musical sceniczny, a nawet znaczek pocztowy! Bohaterowie Christy to obecnie ikony polskiej popkultury. I chyba znaczy coś fakt, że w polskim dubbingu animowanego Asteriksa bard Kakofoniks rzuca niespodziewanie: „Na plasterki!”. 

Paulina Christa – wnuczka Mistrza, prezeska Fundacji „KRESKAi autorka wstępu do pierwszego tomu „Złotej Kolekcji” podkreśla, że jubileuszowa edycja „Kajka i Kokosza” była dla niej bardzo ważnym przedsięwzięciem: Powstanie „Złotej Kolekcji” niezmiernie mnie ucieszyło. Teraz, gdy projekt został ukończony możemy w pełni cieszyć się efektem pracy wielu wspaniałych osób, dzięki którym powstało aż sześć tomów. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ Kajko i Kokosz doczekali się pięknego twardo okładkowego wydania na jakie zasługują. Nie jest to też takie zwykłe wydanie. „Złota Kolekcja” to kompendium wiedzy i historii o dwóch dzielnych wojach. Znajdziemy tam nie tylko wspominki czy fakty o ich autorze, a moim Dziadku Januszu Chriście, ale i szkice bądź ciekawostki opowiadające proces tworzenia tej niezwykłej historii. Myślę, że to gratka nie tylko dla wieloletnich fanów Kajka i Kokosza, ale też świetny początek dla kogoś, kto do tej pory nie miał styczności z ich przygodami. Niezmiernie cieszę się, że mogłam wziąć czynny udział w tworzeniu tej kolekcji i dodać od siebie kilka słów płynących prosto z serducha. Zachęcam do tej jakże wyjątkowej lektury.

DOBA MOBILNIE „Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz” - wielki finał!

Wszystkie tomy serii „Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz” można kupić na www.Egmont.pl oraz w księgarniach internetowych i stacjonarnych na terenie całego kraju. Tom pierwszy kolekcji zawiera długą historię „Złoty puchar” poprzedzoną wstępem Pauliny Christy. W tom drugim znalazła się długa historia „Szranki i konkury” ze wstępem dziennikarki „Dziennika Bałtyckiego” Grażyny Antoniewicz. Tom trzeci ze wstępem Tomasza Kołodziejczaka zawiera dwie historie: „Woje Mirmiła” oraz „Pasowanie”, w tomie czwartym znalazły się cztery historie: „Szkoła latania”, Wielki turniej”, Na wczasach” i „Zamach na Milusia”, a wstęp napisał przyjaciel Janusza Christy i autor filmu dokumentalnego o Mistrzu– Sławomir W. Malinowski. W tomie piątym historii jest aż siedem: „Profesor Stokrotek”, „Urodziny Milusia”, „Łaźnia”, „Koncert Kaprala”, „Skarby Mirmiła”, „Cudowny lek”, „Festiwal czarownic”. Poprzedza je wstęp Radosława Gieremka („Łamignata”) – kolekcjonera i członka zarządu Fundacji „KRESKA”. Każdy z tomów opatrzony jest bogatym posłowiem Krzysztofa Janicza i zawiera materiały archiwalne i dodatkowe w postaci szkiców, rysunków i ilustracji.

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934–2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. 

Najlepsze komiksy - twórcy:

Redakcja

Fani filmów, seriali oraz komiksów. Popkulturę zjadają w olbrzymich ilościach. Wychowali się na komiksach wydawanych przez TM-Semic. Za dzieciaka uwielbiali Lobo. Kurde bele!

Zobacz wszystkie teksty