Delisie komiks

„Delisie”: smakowita opowieść komiksowa nie tylko dla dzieci

Jaki jest idealny przepis na smakowitą opowieść? Wystarczy garść przyjaciół wymieszana z przygodą. Całość należy doprawić czystą zabawą, posypać żartami słownymi i dodać łyżkę barwnych postaci. Właśnie ten sposób powstały „Delisie” i ich wyborny świat, któremu trudno się oprzeć. 

Na 23 marca wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę pierwszego tomu cyklu pod tytułem „Życie ma smak”. Autorami „Delisi” są rysowniczka Magdalena „Meago” Kania i scenarzysta Maciej Kur.

„Delisie” przenoszą czytelników do świata bohaterek, które są uosobieniem znanych i lubianych potraw. Młoda kucharka Ramen wraz ze swoją rodziną, należącą do Makaronów, prowadzi restaurację w małym miasteczku Alakart. Poznajemy też koleżanki Ramen, m.in. Mysiego Melona, która prowadzi butik z ubraniami, Truskawkę w Czekoladzie, która ma swój zespół rockowy, oraz Tiramisu – najbardziej wybredną smakoszkę świata. Bohaterki rozwijają swoje pasje i kariery, co chwila pakując się w nowe, zwariowane perypetie. 

Komiks „Delisie” składa się z krótkich humorystycznych historyjek, które zarówno treściowo, jak i graficznie wyróżnia nieprzeciętna wyobraźnia autorów. Seria powstała z myślą o najmłodszych czytelnikach, ale jest tu wiele „smaczków”, które docenią też starsi fani komiksów. Wszyscy miłośnicy dobrego humoru (i dobrego jedzenia) znajdą w tej serii coś dla siebie.

Co było inspiracją do powstania serii komiksowej o makaronowych siostrach? Twórczyni całej koncepcji, Magdalena „Meago” Kania, przyznaje, że „Delisie” narodziły się dość spontanicznie z połączenia jej zamiłowania do tworzenia postaci i do jedzenia: Kiedy powstawały postacie Delisi, a było to w okolicach roku 2012, uwielbiałam przeglądać książki kucharskie i przepisy dostępne w Internecie. Testowałam je potem w kuchni. Z biegiem czasu zauważyłam, że to nie gotowanie mnie tak naprawdę fascynuje, a oglądanie misternie wykonanych fotografii potraw na blogach i w książkach. Uwielbiałam przeglądać je niczym jakiś artbook! Jeśli chodzi o gotowanie – po czasie się wypaliłam i zajęłam się rysowaniem. Miłość do jedzenia i zachwyt nad tym, jak smakowicie potrafi wyglądać zostały ze mną. Tylko przybrały inną formę – garnki i przybory do gotowania zamieniłam na przysłowiowy ołówek i kartkę. Zrobiłam grafiki z zestawem małych laleczek reprezentującymi potrawy. Zostały bardzo ciepło przyjęte. Zauważyłam, że sprawia mi to wielką frajdę, więc poszłam za ciosem i rysowałam więcej. I tak powstały „Delisie”. Maciej Kur, scenarzysta, który prywatnie przyznaje, że woli bardziej degustować potrawy niż je gotować, zdradza, że Magda „Meago” Kania przedstawiła mu koncept „Delisi”, kiedy wspólnie pracowali nad albumem „Emilka Sza. Jak wiele to nic?”: Magda zaprojektowała ponad 200 postaci. Spytała, czy mogę wymyślić im charaktery i historie.  To była duża radość budować ten świat, przyznawać każdej bohaterce jakąś rolę i wymyślać relacje między nimi. Inspiracji było wiele (od mitologii po popkulturę) ale na pierwszym miejscu zależało nam na stworzeniu inteligentnej, zabawnej i oryginalnej serii komiksowej dla dzieci

Delisie” to drugi projekt duetu „Meago” – Maciej Kur. Artyści zdradzają, że współpracuje się im wybornie. Mają podobne gusta, wrażliwość i poczucie humoru, co sprawia, że bardzo łatwo się dogadują. Prace nad albumami przebiegają tak, że najpierw Maciej pisze scenariusz i przygotowuje storyboardy, a potem do pracy zabiera się „Meago”. Ich wizja tego, jak „Delisie” powinny wyglądać jest bardzo spójna. Dzięki temu czytelnicy otrzymują przemyślaną i stworzoną z przyjemnością serię.  

Magda ma genialną kreskę i świetnie uchwyca mimikę, dlatego też zaprosiłem ją do narysowania poprzedniego projektu, komiksu o Emilce Sza. Przypominam tym, którzy jeszcze nie znają komiksu „Emilka Sza. Jak wiele to nic?”, że tytułowa bohaterka jest mimem, a więc nie mówi. Przy tworzeniu tej postaci trzeba było wyważyć przesadę z subtelnością. I Magda zrobiła to znakomicie. Mam wrażenie, że jakby ekspresywność tej postaci nie była w punkt, to komiks by nie wypalił. Bardzo się cieszę, że trafiłem na Magdę i mogę z nią tworzyć również „Delisie”. – podkreśla Maciej Kur. 

Seria „Delisie” debiutuje w Polsce 23 marca 2022 roku, ale światową premierę miała już w Kanadzie. Maciej Kur zdradza, jak do tego doszło: Gdy byłem w Annecy na targach filmowych MIFA (Annecy International Animated Film Festival and Market), poznałem producentów z kanadyjskiego studia K6 Media Group. Zainteresowali się bardzo „Delisiami”, zarówno jako komiksem, ale też jako marką, która ma olbrzymi potencjał na przeniesienie na ekran i stworzenie całej linii produktów licencyjnych. Za sprawą K6 „Delisie” ukazały się w Kanadzie w dwóch językach: po francusku i angielsku. Z tego, co nam wiadomo, album bardzo się podoba kanadyjskim czytelnikom i dobrze sobie radzi na tamtym rynku. Dostaliśmy już nawet na to dowody w postaci fanartów od kanadyjskich czytelników. Dla nas to najlepszy wyznacznik sukcesu i potwierdzenie, że komiks się podoba. W tym roku ukażą się w Kanadzie kolejne dwa tomy. Zdradzę, że jest szansa, że niebawem album ukaże się też w innych krajach i językach. 

To nie koniec dobrych wiadomości. Powstaje już serial animowany o Delisiach oraz seria krótkich filmików z Ramen w roli głównej, które będą dostępne w serwisach TikTok i Youtube. Wszelkie informacje i aktualności o serii można śledzić na oficjalnym profilu Delisi: https://www.instagram.com/doll.icious.ly 

O autorach

Scenariusz „Delisi” napisał Maciej „Maiki” Kur (ur. 1988), z wykształcenia scenarzysta, absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie i magister animacji (warszawska ASP, Wydział Sztuki Mediów). W 2014 roku wraz z Piotrem Bednarczykiem stworzyli serię komiksową „Lil i Put”, która otrzymała wyróżnienie w Konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy i do dziś ukazuje się w albumach oraz w magazynie „Nowa Fantastyka”. Komiks ukazał się też w podręcznikach do języka polskiego dla klas VII.  Scenarzysta kontynuacji serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”. Współtwórca komiksów przyrodniczych dla magazynu Salamandra, a od roku 2018 scenarzysta serii „Oskar i Fabrycy” autorstwa Mietka Fijała. Komiks mu nie wystarczał, dlatego rozpoczął współpracę przy serialach animowanych „Hip-Hip i Hurra”, „Żubr Pompik” i „Wiking Tappi”. Był też scenarzystą animowanej adaptacji „Kajka i Kokosza” dla platformy Netflix.  Jednym z jego największych obecnych wyzwań jest praca przy powstającym filmie animowanym „Ryjówka Przeznaczenia”. Reżyser filmu dokumentalnego o Witoldzie Gierszu. Pracował w szkole dla niewidomych w Laskach. Prowadzi wykłady o komiksie i warsztaty dla dzieci. Ogromny miłośnik i pasjonat komiksu – zwłaszcza tego frankofońskiego.

„Delisie” stworzyła Magdalena „Meago” Kania – graficzka 2D specjalizująca się głównie w ilustracjach w stylu cartoonowym i azjatyckim. Zajmuje się też character designem i grafiką do gier. Zaczynała od wydawania swoich komiksów w konwencji mangi, potem na 7 lat związała się ze studiem gamedeveloperskim (graficzny udział przy portach gier takich jak Ultra Street Fighter, Tales of Zestiria (PC), czy Dark Souls: remastered). Teraz wróciła do korzeni. Wraz z Maciejem Kurem zrealizowała już dwa komiksy – „Emilka Sza” i właśnie „Delisie”. Obecnie kontynuuje tę serię i pomaga przy produkcji serialu i rozwoju brandu. 

Delisie – Życie ma smak! tom 1

  • Scenariusz: Maciej Kur
  • Rysunki: Magdalena „Meago” Kania 
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Objętość: 48 stron
  • Format: 215×290
  • Cena: 29,99
  • ISBN: 978-83-281-6095-8
  • Język oryginału: polski
  • Seria: Delisie
  • Kategoria: komiks polski
  • Tematyka: humor

Najlepsze komiksy - twórcy:

Redakcja

Fani filmów, seriali oraz komiksów. Popkulturę zjadają w olbrzymich ilościach. Wychowali się na komiksach wydawanych przez TM-Semic. Za dzieciaka uwielbiali Lobo. Kurde bele!

Zobacz wszystkie teksty