Amazing Spider-Man Epic Collection: Ostatnie łowy Kravena

Amazing Spider-Man Epic Collection: Ostatnie łowy Kravena – recenzja

„Amazing Spider-Man Epic Collection: Ostatnie łowy Kravena” to zbiorcze wydanie jednej z kultowych historii o Człowieku Pająku. Wielu starszym czytelnikom z pewnością zakręci się w oku łezka, zaś zupełne świeżaki docenią klimat.

Ostatnie łowy Kravena to opasłe tomiszcze liczące blisko 500 stron, w którym znajdziemy kultowe pełne serie wydawane w latach 80. Tytułowe „łowy” zajmują około 1/3 objętości, zaś pozostałe strony to kolejne powiązane ze sobą fabularnie serie i całość zdecydowanie należy czytać po prostu po kolei, by wyłapać wszelkie smaczki. Tom zbiera zeszyty z lat 1986–1987, a dokładnie: The Amazing Spider-Man #289–294, Annual #20–21, Spider-Man Versus Wolverine, Web of Spider-Man #29–32 i Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #131–132. „Kompleciści” będą w siódmym niebie. W końcu mamy do czynienia z naprawdę pełnym wydaniem.

Utarł się pewien schemat, że przygody Spider-Mana są znacznie bardziej „jajcarskie” ze względu na to, jaki jest Peter Parker. Nie tym razem. Historie zebrane w tym tomie są niezwykle mroczne, nacechowane symboliką religijną – można wręcz odnieść wrażenie, że mamy do czynienia ze stereotypowym wyobrażeniem historii rodem z DC Comics. Ale pamiętajmy też, że mamy do czynienia z historiami tworzonymi w drugiej połowie lat 80. gdy MCU przedstawiało się zupełnie inaczej, niż ma to miejsce dzisiaj.

Dodatkowo, usatysfakcjonowani będą fani talentu Todda McFarlane’a – album zawiera niemal wszystkie zeszyty tej serii ilustrowane przez tego kultowego rysownika.

„Amazing Spider-Man Epic Collection: Ostatnie łowy Kravena” to po prostu „must have” dla każdego fana Marvela, Spider-Mana i komiksu ogólnie (nie tylko tego superbohaterskiego). Historie w nim zawarte nic się nie zestarzały, są świetnym odzwierciedleniem tamtej epoki – zarówno pod kątem tworzenia historii, jak i warstwie graficznej. Całość po prostu trzeba znać.

  • Wydanie: 2021
  • Seria/cykl: MARVEL CLASSIC
  • Scenarzysta: Peter David, David Michelinie, J.M. DeMatteis, Ken McDonald, James C. Owsley
  • Ilustrator: John Romita, Mark Beachum, Mark Bright, Steve Geiger, Alan Kupperberg, Tom Morgan, Paul Ryan, Alex Saviuk, Michael Zeck
  • Tłumacz: Marek Starosta
  • Typ oprawy: twarda

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.

Najlepsze komiksy - twórcy:

Redakcja

Fani filmów, seriali oraz komiksów. Popkulturę zjadają w olbrzymich ilościach. Wychowali się na komiksach wydawanych przez TM-Semic. Za dzieciaka uwielbiali Lobo. Kurde bele!

Zobacz wszystkie teksty