Na polskim rynku debiutuje nowa seria grozy zatytu艂owana „Baltimore”, za kt贸r膮 stoi kultowe nazwisko Mike’a Mignoli. Czego spodziewa膰 si臋 po pierwszym tomie? Zapraszamy do naszej recenzji.
Tym razem porzucamy „Mignolaverse” i dostajemy zupe艂nie now膮 seri臋, kt贸ra szczeg贸lnie przypadnie do gustu fanom wampir贸w. G艂贸wny motyw fabularny to nic zaskakuj膮cego – krwiopijcy pr贸buj膮 zdoby膰 w艂adz臋 nad 艣wiatem. Ale sam punkt wyj艣ciowy to ju偶 inna para kaloszy. Mowa bowiem o okresie po I wojnie 艣wiatowej, kt贸ra si臋 ko艅czy w wyniku niszczycielskiej zarazy. Pr贸buj膮 to wykorzysta膰 wampiry, kt贸re zalewaj膮 Europ臋.
G艂贸wnym bohaterem jest brytyjski artystokrata, kt贸ry 艣ciga antycznego wampira. Lord Henry Baltimore to posta膰 niejednoznaczna, naznaczona b贸lem i cierpieniem, kt贸rej z jednej strony dopingujemy, a zarazem potrafi nas odepchn膮膰 swoim cynizmem. Sam 艣wiat, w kt贸rym rozgrywa si臋 akcja tej historii to r贸wnie偶 niezbyt ciekawe miejsce. Europa przedstawiona przez duet Mike Mignola, Christopher Golden to z pewno艣ci膮 nie jest czas i lokalizacja, w kt贸rej chcia艂by si臋 znale藕膰 ktokolwiek z nas.
Ten ponury klimat dopie艂niaj膮 znakomite ilustracje Bena Stenbecka, kt贸rego styl wizualny jest podobny do samego Mignoli. Gruba kreska, d艂ugie cienie i mocne nasycenie – fani Hellboya czy innych dzie艂 Mignoli poczuj膮 si臋 jak ryba w wodzie. W przypadku „Baltimore” styl ten sprawdza si臋 znakomicie.
Pierwszy tom „Baltimore” to naprawd臋 kawa艂 porz膮dnego horroru akcji, w kt贸rym dzieje si臋 wiele. Jest mrocznie, klimatycznie i intensywnie. Lektura zdecydowanie wart polecenia.
- Druk: 2023
- Seria/cykl: BALTIMORE, MIGNOLAWERSUM
- Scenarzysta: Mike Mignola, Christopher Golden
- Ilustrator: Ben Stenbeck
- T艂umacz: Jacek Drewnowski
- Typ oprawy: twarda
Dzi臋kuj臋 wydawnictwu Egmont za udostepnienie egzemplarza do recenzji.