Tajne imperium

Wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce

Największy tegoroczny Marvelowski event (czyli wydarzenie, którego reperkusje pojawiają się w wielu seriach komiksowych) to z całą pewnością „Tajne imperium”, które ukaże się 15 lipca br. Opowieść o Stanach Zjednoczonych, które stają się niespodziewanie faszystowskim reżimem dowodzonym przez bezwzględnego… Kapitana Amerykę. Jak to możliwe?

Tę intrygę, którą rozwijano w Marvelu przez długie miesiące, możemy prześledzić w wydanych w Polsce tytułach. Wszystko zaczyna się kilka lat temu, gdy Kapitan Ameryka zostaje pozbawiony swych mocy i starzeje się do swojego prawdziwego wieku (jak wiemy, walczył podczas II wojny światowej). O tym, jak przywrócono mu młodość, siły i moce, opowiada album „Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill”. Okazuje się jednak dość szybko, że równocześnie zaszczepiono mu fałszywe wspomnienia, zgodnie z którymi od dziecka był wychowywany przez faszystowską organizację Hydra.

W dwóch wydanych przez Egmont tomach serii „Kapitan Ameryka: Steve Rogers” (zbierających wszystkie zeszyty oryginalnej serii) śledzimy następnie, jak nowy, inny Kapitan przygotowuje Hydrę do przejęcia władzy w Stanach i jak osiąga sukces. Doprowadza do tego, że legalnie wybrane władze przekazują mu odpowiedzialność za kraj, odgradza Ziemię osłoną planetarną, za którą znalazła się większość najsilniejszych superbohaterów, a pozostałych unieruchamia w Nowym Jorku. Co dalej? O tym właśnie opowiada „Tajne imperium”.

Aby poznać wszystkie wydarzenia powiązane z tym eventem, warto również przeczytać tomy serii „Avengers” i „Deadpool” z podtytułami „Tajne imperium”, a także trzeci tom serii „Doktor Strange” i siódmy „Amazing Spider-Man” (zatytułowany „Upadek imperium”).

Oś fabularna „Tajnego imperium” – czyli tom główny oraz oba tomy „Kapitana Ameryki” – to dzieło scenarzysty Nicka Spencera („Ant-Man: Druga szansa”), dla którego było to największe jak dotąd wyzwanie w karierze. Jako rysownicy towarzyszyli mu m.in. Steve McNiven („Wojna domowa”, „Śmierć Wolverine’a”), Daniel Acuña („Uncanny Avengers”), Leinil Francis Yu („Tajna inwazja”, „Nieskończoność”) i Andrea Sorrentino („Staruszek Logan”).

Albumy składające się na główną historię najlepiej poznawać w kolejności:

  1. „Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill”
  2. „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”, tom 1 (można uzupełnić lekturą eventu „II wojna domowa”)
  3. „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”, tom 2 (zeszyty #12–16)
  4. „Tajne imperium”
  5. „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”, tom 2 (dalszy ciąg)


Historie poboczne można poznawać w dowolnej kolejności po lekturze „Tajnego imperium”. Są to:

  • „Amazing Spider-Man: Globalna sieć”, tom 7: „Upadek imperium”
  • „Avengers”, tom 5: „Tajne imperium”
  • „Deadpool”, tom 10: „Tajne imperium”
  • „Doktor Strange”, tom 3


O komiksie:

Marvel Now 2.0. Tajne imperium

  • Scenariusz: Nick Spencer
  • Rysunki: Daniel Acuña, Steve McNiven, Rod Reis, Jesús Saiz, 
  • Andrea Sorrentino, Leinil Francis Yu
  • Przekład: Marek Starosta
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Objętość: 484 strony 
  • Format: 167×255
  • Cena: 99,99
  • ISBN: 978-83-281-9656-8
  • Język oryginału: angielski
  • Seria: Marvel Now 2.0
  • Kategoria: komiks amerykański
  • Tematyka: superbohaterowie

Steve Rogers poświęcił życie walce o wolność. Dziś jednak jest jej największym wrogiem i jako agent faszystowskiej organizacji Hydra nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć władzę nad światem. Jego autorytarnym rządom sprzeciwią się Czarna Wdowa, Kapitan Marvel, Doktor Strange i inni superbohaterowie, ale ich ruch oporu ma niewielkie szanse w starciu ze zbrodniczym reżimem, który opanował nie tylko media i państwowe instytucje, lecz także serca wielu ludzi. Czy mimo to znajdą sposób na ocalenie uniwersum Marvela?

Oto wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce, na którą składają się także album „Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill” i dwa tomy serii „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”.

Scenariusz tego niepokojąco aktualnego thrillera politycznego napisał Nick Spencer – autor historii zebranych w albumie „Ant-Man: Druga szansa” oraz serii „Iron Man 2.0” i „The Amazing Spider-Man”. Twórcami rysunków są: Daniel Acuña („Uncanny Avengers”), Steve McNiven („Wojna domowa”), Rod Reis, Jesús Saiz, Andrea Sorrentino („Staruszek Logan”) i Leinil Francis Yu („Inhumans kontra X-Men”).

Najlepsze komiksy - twórcy:

Redakcja

Fani filmów, seriali oraz komiksów. Popkulturę zjadają w olbrzymich ilościach. Wychowali się na komiksach wydawanych przez TM-Semic. Za dzieciaka uwielbiali Lobo. Kurde bele!

Zobacz wszystkie teksty