„Świat Akwilonu” – przeżyj epicką przygodę fantasy

Wydawnictwo Egmont zaplanowało na 31 maja br. premierę dwóch cykli ze świata Akwilonu: „Elfy” oraz „Krasnoludy”. Przedpremierowo pierwsze tomy tych serii będą dostępne podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie na stoisku wydawnictwa. 

„Świat Akwilonu” to jedno z największych komiksowych uniwersów fantasy, na które obecnie składa się sześć serii: „Elfy”, „Krasnoludy”, „Orki i gobliny”, „Magowie”, „Wojny Arranii” oraz „Ziemie Ogona”. Pięć pierwszych rozgrywa się na Ziemiach Arrana, a ostatnia na Ziemiach Ogona. W chwili obecnej wszystkie cykle liczą łącznie ponad dziewięćdziesiąt albumów. „Świat Akwilonu” wymyślili dwaj francuscy scenarzyści specjalizujący się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, którzy do współpracy zaprosili kilku innych scenarzystów oraz wielu doświadczonych rysowników.

Akwilon to planeta narodzona miliardy lat temu. To świat mitów i magii pokryty oceanami, stworzony przez tytana Akwilona. Istnieje mnóstwo wersji opowieści o początkach całego Akwilonu. Najprawdopodobniej tytan uformował ten świat, po czym poszczególne kontynenty oddał we władanie swoim dwóm synom i córce: Arranowi, Ogonowi i Ynumie. Aby ich uhonorować, najstarsze rasy nazwały te terytoria imionami tych bóstw. Początkowo Akwilonem rządziły smoki. Później narodziły się nieśmiertelne elfy, a także krasnoludy, orki i gobliny i inne rasy. Część z nich stworzyła wspaniałe cywilizacje, inne do dziś pozostają dzikie, a jeszcze inne wyginęły. Ludzie pojawili się dużo później i potrzebowali pomocy starszych ras, żeby wydobyć się z otchłani barbarzyństwa.

Arranię zamieszkują różne rasy, które są bohaterami poszczególnych serii w ramach uniwersum „Świat Akwilonu”. Pierwszą z nich są elfy. To istoty nieśmiertelne, inteligentne, przepełnione magią. Ich przodkowie pojawili się w trakcie pierwszej epoki istnienia świata – Ery Smoków – i stworzyły pierwszą cywilizację. Obecnie Akwilon zamieszkują Białe Elfy, Niebieskie Elfy, Leśne Elfy, Czarne Elfy i półelfy.

W albumie „Elfy – Kryształ Niebieskich Elfów” – pierwszym tomie cyklu poświęconym tej rasie – na odległej wyspie dochodzi do rzezi elfów. Kto i po co dopuścił się tak strasznego czynu na pokojowo nastawionych istotach? Elfka Lanawyna i jej przyjaciel, człowiek Turin, rozpoczynają śledztwo. Szybko się orientują, że chodzi o szeroko zakrojony spisek, który może zagrozić pokojowi i doprowadzić do powrotu mrocznych mocy. Czy bohaterowie zdołają zapobiec wojnie, a jednocześnie ocalić własne życie?

Kolejną rasą zamieszkującą Arranię są krasnoludy. To istoty zdolne zarówno do najlepszych, jak i najgorszych czynów. Same siebie określają synami boga Yjdada. Krasnoludy to niezwykli rzemieślnicy, architekci, kupcy i doświadczeni wojownicy. Największe budowle współczesnego świata są ich dziełem. Synowie Yjdada są równie solidni, co głupio zawzięci i uparci, gdyż to rasa pełna sprzeczności. Krasnoludy są rządzone przez ponadpaństwowe bractwa, przynależność do których dziedziczy się po przodkach. Najważniejsze z nich to Bractwo Kuźni, Bractwo Tarczy, Bractwo Świątyni, Bractwo Monety i Bractwo Wykluczonych.

Tom pierwszy serii o krasnoludach, zatytułowany „Krasnoludy – Redwin z Bractwa Kuźni” opowiada o Redwinie, niepokonanym w dziesiątkach pojedynków krasnoludzkim wojowniku. Teraz czeka go walka, która zdecyduje o przyszłości krain napadniętych przez hordy ożywionych trupów. Redwin wspomina swoją trudną i pełną goryczy drogę na szczyt sławy. Ma już dość przelewania krwi, czy znajdzie więc siłę na stawienie czoła przerażającemu wrogowi?

Akwilon zamieszkują również rasy orków, goblinów i magów, którym poświęcone są osobne serie. Ważną rasą w Akwilonie są także ludzie, którzy pod względem liczebności i wielkości zajmowanych obszarów dominują w Arranii i pojawiają się w prawie wszystkich seriach ze świata Akwilonu.

„Świat Akwilonu” wymyślili dwaj francuscy scenarzyści specjalizujący się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin („Merlin”, „Les druides”) i Nicolas Jarry („Zmierzch bogów”), którzy do współpracy zaprosili kilku innych scenarzystów oraz wielu doświadczonych rysowników.

Najlepsze komiksy - twórcy:

Redakcja

Fani filmów, seriali oraz komiksów. Popkulturę zjadają w olbrzymich ilościach. Wychowali się na komiksach wydawanych przez TM-Semic. Za dzieciaka uwielbiali Lobo. Kurde bele!

Zobacz wszystkie teksty