Choć od ukazania się „Batman Knightfall” minęło już prawie 30 lat, to do dziś pozostaje jedną z najważniejszych kanonicznych opowieści o Mrocznym Rycerzu.
Na początku lat 90. XX w. było to wydarzenie, które podobnie jak „Śmierć Supermana” wstrząsnęło nie tylko uniwersum DC, ale też czytelnikami. „Batman Knightfall” to pierwszy wielki crossover z udziałem Mrocznego Rycerza i jedna z najważniejszych opowieści w jego mitologii. To na jej łamach zadebiutował Bane, bezwzględny zabójca i świetny strateg, który jako pierwszy pokonał Człowieka Nietoperza. Echa tragicznego spotkania tych dwóch przeciwników odbijają się w komiksach DC do dziś i w pewnym sensie na nowo zdefiniowały Batmana.
Na 27 kwietnia br. wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę albumu „Batman Knightfall: Prolog”, który jest wprowadzeniem do tej niezwykle ambitnej, pięciotomowej sagi zbierającej wszystkie wątki związane z niezapomnianym starciem Bane’a z Batmanem. Z okazji premiery tomu „Batman Knightfall: Prolog” wydawnictwo Egmont przygotowało również schemat KLASYKA DC, który ukazuje chronologię wydawania klasycznych albumów superbohaterskich DC.
Obrońca Gotham nigdy dotąd nie spotkał równego sobie przeciwnika. Mimo dość bogatej galerii łotrów Batman potrzebował zupełnie nowego antagonisty – innego niż Joker czy Strach na Wróble – dorównującego mu zarówno intelektem, jak i siłą fizyczną. Tak pojawiła się postać Bane’a, który jest nie tylko bezwzględnym draniem, ale i doskonałym strategiem.
Po 50 latach od swojego debiutu Mroczny Rycerz został pokonany. A scena z udziałem Bane’a jest jedną z najbardziej ikonicznych w historii Mrocznego Rycerza. Motyw ten będzie wykorzystywany i przetwarzany nie tylko w komiksach (seria „Batman” Toma Kinga), ale także w filmach („Mroczny Rycerz powstaje” Christophera Nolana) czy grach („Batman: Arkham Origins”).
„Batman Knightfall” to pozycja, której żaden fan Mrocznego Rycerza nie może przegapić. To również świetna okazja do poznania licznych barwnych postaci wypełniających Gotham. W pierwszym tomie znalazły się m.in. dwie kultowe historie: „Batman: Venom” oraz „Miecz Azraela”, będące prologiem całej sagi, która ostatecznie zamknie się w pięciu grubych albumach. W dalszych częściach czytelnicy będą świadkami starcia z Bane’em, poznają losy Gotham po usunięciu Batmana w cień, prześledzą powolną przemianę kostiumu oraz metod stosowanych przez jego zastępcę, a w końcu doczekają się powrotu głównego bohatera. Niniejsza edycja będzie najbardziej kompletną wersją całego wydarzenia dostępną na rynku, a w porównaniu z opowieścią publikowaną w zeszytach przez TM-Semic – wersją rozszerzoną o kilkaset stron.
„Batman Knightfall: Prolog” to pierwszy tom cyklu, w którym poznajemy genezę Bane’a i Azraela – dwóch nowych postaci w uniwersum DC, które będą kluczowe dla dalszych wydarzeń. Obserwujemy również Batmana zmagającego się z tajemniczą chorobą. Mimo że zgłasza się po pomoc do terapeutki Shondry Kinsolving, jego stan ciągle się pogarsza. Tymczasem w Gotham działa wielu śmiertelnie niebezpiecznych przestępców. Joker, Poison Ivy, Szalony Kapelusznik i Killer Croc są w stanie zrobić wszystko, co w ich mocy, aby siać zamęt na ulicach. W mieście pojawia się też nowy gracz – szaleniec znany jako Bane. Jego przeznaczeniem jest zniszczenie Batmana i przejęcie kontroli nad Gotham.
Autorami scenariusza są legendarni twórcy jak Chuck Dixon, Doug Moench czy Dennis O’Neil. Za rysunki odpowiadają zaś doskonali artyści jak Joe Quesada, Graham Nolan, Tom Grindberg, Jim Aparo oraz wielu innych.
Abum zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach: „Batman: The Sword Of Azrael” #1–4, „Batman Legends of the Dark Knight” #16–20, „Batman: Vengeance of Bane” #1, „Batman” #484–491, „Legends of The Dark Knight Annual” #2, „Detective Comics” #654–658.
Z okazji inauguracji sagi „Batman Knightfall” wydawnictwo Egmont przygotowało schemat, który ukazuje chronologię wydawania klasycznych albumów superbohaterskich DC pomiędzy albumami, w których amerykański wydawca wprowadzał zmiany mające wpływ na kształt uniwersum. Pomiędzy seriami pokazanymi obok siebie niekoniecznie występuje ciągłość fabularna. Ich sąsiedztwo natomiast wskazuje, że świat przedstawiony jest na tym samym etapie rozwoju multiwersum.