Lucyfer to jeden z najbardziej znanych i lubianych bohaterów z kultowej serii Sandman od Neila Gaimana. Nic więc dziwnego, że postać ta doczekała się własnego komiksowego spin-offa. Przed Wami recenzja pierwszego tomu wydania zbiorczego.
Na ten moment, Lucyfer najbardziej jest znany z serialu, który można oglądać na platformie Netflix. Jednak jego pierwowzór jest zupełnie inny. Scenarzysta Mike Carrey poszedł w nieco inne, znacznie bardziej mroczniejsze i poważniejsze tony. Lucyfer w jego wersji jest prawdziwym skurczybykiem i za nic w świecie nikt z nas nie chciałby mieć z nim do czynienia. To postać „z krwi i kości”, targana wieloma wątpliwościami, która cały czas mierzy się z kolejnymi, „przyziemnymi” sprawami.
W pierwszym tomie, który jest prawdziwą cegłą (ponad 500 stron!), zawarte są trzy oryginalne wydania zbiorcze. Ci co czytali wcześniejsze wydania, dość dobrze wiedzą czego się spodziewać. Z kolei nowi czytelnicy powinni się przygotować na ostrą jazdę bez trzymanki – scenariusz naszpikowany jest wieloma ukrytymi znaczeniami, twórca bawi się konwencją na wielu poziomach plus dodatkowo potrafi w odpowiedni sposób ten mroczny ton w odpowiedni sposób wyważyć. Lektura z pewnością jednak do lekkich nie należy.
Zabawa mitami i piekielnym folklorem ma w sobie coś upiornego – nic więć dziwnego, że ilustracje do każdej z historii są również przesycone swego rodzaju mrokiem. Z każdej strony wychodzi wręcz okultystyczny klimat i trzeba przyznać, że styl rysunków nie każdemu może przypaść do gustu. Tym bardziej, że w pierwszym tomie mamy cały przekrój różnych stylów wraz ze zmianą kolejnych ilustratorów.
Czy Lucyfera warto mieć na półce? Zdecydowanie tak – to jedna z ciekawszych serii, która powstała w przeciągu ostatnich kilkunastu lat i można ją z powodzeniem czytać bez znajomości Sandmana. Dodatkowo, wydanie Egmontu jest eleganckie i genialnie się prezentuje na półce. Pozycja obowiązkowa dla kolekcjonerów oraz wszystkich, którzy nie mieli okazji poznać komiksowego Lucyfera.
- Scenariusz: Mike Carey
- Konsultacja merytoryczna: Neil Gaiman
- Szkic i tusz: Scott Hampton, Chris Weston, James Hodgkins, Ryan Kelly, Warren Pleece, Dean Ormston, Peter Gross
- Kolor: Daniel Vozzo
- Przekład: Paulina Braiter
- Wydawca: Egmont Polska
- Data publikacji: 21.04.2021 r.
- Okładka: twarda
- Format: 170×260 mm
- Papier: offset
- Druk: kolor
- Stron: 544
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.